Web Tasarım Ankara

 Kendi özümüz, rengimiz, kültür hazinemiz ve Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun mihenk taşı olan Karagöz ve Hacivat sanatı, eğitim kurumlarında yeteri kadar yer almadığından ilerleyen yıllarda da toplumda hak ettiği önemi görememektedir. Gelecek nesillere aktarılamayan kültür öğemiz Karagöz-Hacivat, unutulmaya yüz tutmuş bir sanat haline dönüşmüştür. Oysa ki; Karagöz – Hacivat; işlenen konuları, tiplemeleri, gazelleri, türküleri, dans ve müzikleri ve yöresel özellikleri ile ayrı bir değere sahiptir. Zaman içinde Karagöz oyunları ve metinleri eğitim materyallerindeki yerini yeterince alamamıştır. Türk Gölge Oyunu Karagöz’ün ustalarının örgün eğitim süreçlerine dahil edilememesi bu sanatın yok oluş tehlikesinin başlangıcıdır. Eğitim fakültelerinde Geleneksel Türk Tiyatrosunun öğeleri Kukla ve Karagöz-Hacivat sanatının uygulamalarının nasıl yapılacağına yönelik çalışmalar yapılması, öz kültürümüzün gelecek nesillere aktarılmasında etkili olacaktır.

Çocuklar ve yetişkinler için eğlenceli ve ilgi çekici olan kuklalar doğru şekilde hazırlanıp kullanıldığında çok değerli eğitim malzemelerine dönüşmektedir. Kukla çoğu zaman çocuklar tarafından oynatılmakta bazen de öğretmen hikâye anlatma aracı olarak kullanabilmektedir. Çocuklar, oynattıkları kuklanın kişiliğine bürünerek kendi duygularını rahatlıkla ifade etmekte bu arada dil gelişimleri ve hayal güçlerinin gelişimleri olumlu yönde etkilenmektedir. Atölyemizde özellikle “el kuklası” ve ipli kukla (marionette) çalışmaları yapılacaktır.

            Bu düşüncelerden yola çıkarak rektörümüzün ve dekanlığımızın katkılarıyla üniversitemizde öğrencilerimizin dana derisinden Karagöz tasvirleri, ipli (marionette) ve el kuklası  yapabilecekleri bir atölye oluşturduk. Bu atölyede, öğrencilerimiz kukla ve karagöz ile ilgili temel bilgileri kazanmış, bu bilgilerle ve becerilerle kendi kuklalarını ve tasvirlerini hazırlamayı ve hazırladıkları kuklalarla ve tasvirlerle etkinlik planları oluşturarak materyallerini oynatabilmeyi öğrenecekler. 

Sonraki süreçte, kendi tasvirlerini ve kuklalarını oluşturan öğrencilerimizin Muştaki köy ve merkez okullarında Karagöz-Hacivat ve Kukla gösterileri yapmalarını sağlayacağız.

Bu atölyenin kuruluş amacı, öğrencilerimize; unutulmaya yüz tutmuş öz tiyatromuzun, öz kültürümüzün değerlerinden olan Karagöz – Hacivat ve kukla sanatını; proje,yapım,oynatım, gösteri düzenleme olmak üzere tüm aşamalarıyla anlatmak, tanıtmak ve yaşatmaktır. Türk Gölge Oyunu Karagöz-Hacivat ve Kukla konusunda bilgi ve deneyimleri artmış öğretmen adayları, görev yapacakları eğitim kurumlarında öğrencilerine öz kültürümüzü ve bu sanatı aşılayabilir ve bundan sonraki yaşamlarında değerlerine sahip çıkan bilinçli bireyler yetiştirebilirler. Gölgemizi sahipsiz bırakmayacağız.

Fotoğraflar
0
 
1579 kez görüntülendi